.
سه شنبه 15 اسفند 1402.
امروز
Mar 05 2024.
برابر است با

جوشکار ایرانی

انواع الکترود در جوشکاری

تعریف الکترود:

الکترود در جوش کاری با قوس الکتریکی عبارت است از یک میله ی فلزی یا غیر فلزی که جریان الکتریسته از آن عبور و قوس الکتریکی بین آن وسطح کار تشکیل می شود .

قوس الکتریکی

( الکترودهای غیرفلزی مانند الکترودهای ذغالی)

انواع پوششها بسته به نوع فلز مورد جوش کاری و نیز مراحل مختلف جوش کاری متفاوت می باشند و برای جوش کاری ضروری است که انها را شناخته وموارد استفاده صحیح انها را نیز از هم دیگر تمیز دهد .

الكترودهايي كه در فرآيند  SMAW  مورد استفاده قرار مي گيرند از نظر مفتول فلزي و تركيب پوشش الكترود داراي انواع مختلفي مي باشند. قطر استاندارد الكترود از 1.6 تا 8 ميلي متر و طول استاندارد آنها از 230 تا 455  ميلي متر تغيير مي كند.                                

  انواع الكترود در جوشکاری :

الکترودها از نظر ذوب به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند 

1- اگر الکترود از جنس کربن یا تنگستن باشد هنگام ایجاد قوس الکتریکی الکترود ذوب نشده و قوس یا الکترود را غیر مصرفی Non consumable می نامند.

مانند تنگستن در جوشکارTIG                            

2- اگر الکترود از جنس فلز با نقطه ذوب پائین تر باشد همزمان با ایجاد قوس الکتریکی انتهای الکترود ذوب شده و قطرات فلز مذاب می تواند از الکترود جدا شده و در فاصله قوس الکتریکی به طرف حوضچه جوش با سرعت زیاد پلاسماجت منتقل شود در این حالت آنرا مصرفی consumable یا قوس الکتریکی فلزی Metal – arc  می نامند . مانند الکترودهای قوس الکتریکی SMAW    وMIG   وSAW                                                                                                                

چون در روش قوس یا الکترود مصرفی قسمتی از جوش نتیجه ذوب الکترود است . معمولا ترکیب شیمیایی الکترود باید شبیه فلز مورد جوش باشد . در الکترود مصرفی مقداری حرارت مقاومتی در اثر عبور جریان برق در الکترود تولید می شود که در این حرارت باعث بالا رفتن نرخ ذوب الکترود شده و به حوضچه جوش بر می گردد .

به همین دلیل مقدار بیشتری از حرارت تولید شده در قوس یا الکترود مصرفی به حوضچه جوش منتقل می شود و راندمان حرارتی در الکترود های غیر مصرفی (60-50 در صد ) کمتر از الکترود های مصرفی (90-75 در صد) است . بالابودن راندمان حرارتی موجب باریک تر شدن منطقه متاثر از جوش شده واز نظر سرعت جوشکاری و اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشد.

انواع الکترود در جوشکاری

تقسیم بندی الکترود هااز نظر پوشش وجنس مفتول: 

الکترود ها بر اساس نوع پوشش ، جنس مفتول و ضخامت پوشش طبقه بندی می شوند.     

الف) الکترودهای پوشش دار:

ب) الکترودهای بدون روپوش مانند الکترودهای جوشکاری گاز – MIG  - SAW

ج) الکتروهای توپودری در این قسمت به الکتروهای پوشش دار اشاره خواهیم کرد.

الکترودهای جوشکاری با قوس الکتریکی از دو قسمت مفتول و روپوش الکترود تشکیل شده اند. 

ب.) طبقه بندی الکترود ها بر اساس جنس مفتول:

الکترود های بامغزی فولاد زنگ نزن

الکترود های با مغزی فولاد کم کربن

الکترود های با مغری نیکلی

الکترود های با مغزی آلومینیمی

و...  

جنس هسته  یا مغزی الکترود :

بطور کلی متریال مورد استفاده در ساخت هسته الکترود را به دو گروه عمده تقسیم می کنند :

الف:گروه آهنی : نظیر فولاد

ب:گروه غیر آهنی :

نظیر مس ، آلومینیوم

لازم به توضیح است که در گروه آهنی هم از فولاد های ساده کم کربن بهره می گیرند و هم از فولادهای آلیاژی . مثلا برای جوشکاری فولاد های ضد زنگ از الکترودهایی استفاده می کنند . که جنس هسته آن از فولاد پر آلیاژ باشد  این الکترودها در بازار به الکترودهای استیل معروفند   

وظایف مفتول :

هدایت جریان الکتریکی

تامین فلز پرکننده درز جوش

ج .طبقه بندی الکترودها بر اساس ضخامت پوشش:

الکترودها با پوشش نازک

الکترودها با پوشش متوسط

الکترودها با پوشش ضخیم

الکترودها با پوشش خیلی ضخیم

طبقه بندی پوشش های الکترود ها این طبقه بندی بر اساس استاندارد های جهانی که در صنایع جوشکاری کاربرد فراوانی دارد به شرح زیر می باشد.

کلاس اول یا سلولزی :

بيش از 40 درصد وزني پوشش اين نوع الكترودها را سلولز  تشكيل مي دهد . که در اثر سوختن آن مقداری زیاد هیدروزن و اکسید کربن به وجود می آید که قوس و حوضچه جوش را از اتمسفر محافظت می نماید .

حضور این گازها در قوس الکتریکی با قدرت (یونیزه شدن) بالا ایجاد ولتاژ بالای قوس کرده و در نتیجه انرزی تولید شده بالا بوده و موجب نرخ بالای سوختن Burn – off rate و عمق نفوذ جوش خوب می شود . قسمتی از ترکیبات سلولز در اثر حرارت مقاومتی تولید شده در هسته الکترود حین جوشکاری تمایل به تجزیه دارد . گرم شدن الکترود هم چنین موجب یک(افت)کوچک ولتاژ قوس شده که احیانا می تواند ترکیب شیمیایی جوش راتغییر دهد .

همانطور که می توان انتظار داشت چون بیشتر مواد کربنی و سوختنی در پوشش این نوع الکترودها است . در پایان سرباره کمی بر روی جوش باقی می ماند ولی قوس حاصل شده به علت جت پلاسمای قوس این مکان را به الکترود می دهد تا در وضعیت های مختلف استفاده می شود . نبودن عناصر پایدار کننده قوس در پوشش موجب آن می شود تا این الکترود را با جریان الکتریکی یکنواخت و قطب مثبت بکار برند .                                                                                                                                                        ازمهم ترين الكترودهاي اين خانواده مي توان به الكترودهاي    E8010   و AWS ,SFA5,1:E6010,E7010, اشاره كرد

کلاس دوم و سوم یا رتیلی:

اکسید تیتانیوم به صورت طبیعی آن (رتیل) پوشش اصلی این دو نوع الکترودها است . وجود مقدار زیادی مواد یونیزه کننده استفادده از الکترود را آسان می سازد . در نوع دوم به علت وجود ترکیبات بازی اضافه شده روان تر بوده و برای وضعیت های دیگر هم مناسب می باشد . یک نفوذ متوسط همراه با قوس ملایم و آرامیکی از مشخصات این نوع الکترود می باشد . به علت وجود رتیل و عناصر یونیزه کننده در پوشش الکترود می توان این گروه الکترودها را با جریان متناوب هم بکار برد .     

از جمله مهمترين الكترودهاي روتيلي در استاندارد AWS مي توان به E7024,E7014,E6013 E309Mo,E308L-16,E316L-16,E309L

کلاس چهارم یا اسیدی :

پوشش این نوع الکترودها شامل اکسید ها و کربناتهای منگنز و آهن و مقداری سیلسیم می باشد . این پوشش تولید یک سرباره حجیم و روان کرده که نتیجه آن جوش با ظاهر بسیار صاف و تمیز می باشد .سر باره براحتی از روی جوش جدا می شود .

هم چنین از وقوع ذرات سرباره محبوسشده در جوش چند (پاسه)می کاهد . با این الکترود می توان از جریان یکنواخت و متناوب استفاده کرد .

کلاس پنجم یا اکسیدی :

اکسید آهن به مقدار زیاد در پوشش آن است و به علت سرباره سنگین مقدار نفوذ جوش کم بوده اما جوش حاصل پخ و صاف می باشد ولی دارای استحکام کمتری نسبت به جوش حاصل از الکترودهای دیگر است .

از مهم ترين نوع الكترودهاي اسيدي در استاندارد AWS مي توان به الكترود E7027 اشاره كرد.

اگر نخستين عدد سمت راست از فرمول مشخصه الكترود در استاندارد AWS، با عدد 7 شروع شود، پوشش آن اسيدي است.

 د- كلاس پنجم  پوشش هاي اكسيدي:

 تركيب اصلي اين پوشش ها، اغلب از اكسيد آهن و اكسيد منگنز و نيز تركيبات آهن و كربنات منگنز تشكيل شده و به همين دليل، سربارة حاصل از جوشكاري آن ها، متراكم، سنگين و پر حجم بوده، اما در عين حال، به راحتي از روي جوش جدا مي شود. بيشترين وظيفه حفاظت از حوضچة جوش به عهده سرباره است.

نفوذ جوش حاصل نسبتا كم بوده، اما داراي سطحي صاف و يكنواخت با استحكام نسبتا كمتري مي باشد. به دليل سياليت بالاي مذاب حاصل، اين نوع الكترودها را بيشتر براي جوش هاي گوشه در وضعيت هاي افقي و تخت به كار مي برند و معمولا ظاهر جوش حاصل بسيار بهتر از كيفيت مكانيكي آن است.

مهم ترين مواد تشكيل دهنده پوشش هاي اكسيدي عبارتند از :

اكسيد آهن و اكسيد منگنز، كربنات آهن و كربنات منگنز، سيليكات ها و منگنز .

کلاس ششم قلیایی یا  بازی :

احتمالا مهمترین نوع الکترود از نظر متالوژیکی است . پوشش الکترود شامل مقدار قابل ملاحظه ای کربنات کلسیم و فلوریدآهک وفلوراسپا رمی باشد. به علت میزان رطوبت کم در پوشش الکترود جوش حاصل دارای می نیمم مقدار هیدروژن شده است .

همه الکترودهای هیدروژن پائین لزوماازاین نوع نیست. به علت تولید فلز جوش با هیدروژن کم ، این نوع الکترود برای جوشکاری فولادی کم آلیاژی که در مقابل (ترک برداشتن) منطقه مجاور جوش حساس هستند بسیار مناسب می باشد همچنین جوش حاصل مقاومت خوبی در برار (ترک گرم) دارد و برای فولادهای ضخیم و کربن بالا نیز مناسب است .

فلز جوش دارای خواص مکانیکی خوب بویژه مقاومت ضزبه ای است . الکترودهای بازی ممکن است براحتی الکترودهای دیگر قابل بکار بردن نباشد . اما از آنها می توان در تمام وضعیت ها و جریان دائم متناوب استفاده کرد . چون این نوع الکترود برای جوش با کیفیت بالا استقاده می شود .

برای پائین نگهداشتن رطوبت حتی الامکان باید آنها را در جای خشک نگهداری کرد و حتی بهتر است قبل ازاستفاده چند ساعتی آنهارادراجاق پخت (بویژه درموردجوشکاری فولادهای آلیاژی ) شرط لازم برای حصول یک جوش عالی ،داشتن الکترود سالم است .

از مهم ترين انواع الكترودها با قليايي مي توان به الكترودهاي E505-15,E9016, E8016, E7016 , E502-16 E307-15, ENiFe-Cl,  ENiCl, E347L, E316L-15, E309L, E308L-15, E9015, E502 و-

كلاس هفتم روتیلی حاوي پودر آهن:

  افزودن پودر آهن به ميزان 5 تا 50 درصد به پوشش الكترودها اثرات مثبت زيادي به جاي مي گذارد.

كه مهم ترين آنها عبارتند از :

الف) افزايش نرخ رسوب؛ ب) افزايش پايداري قوس؛ ج) افزايش بازدهي؛ د) افزايش انعطاف پذيري براي جوشكاري در زواياي تنگ با محدوديت مكان حركت؛ هـ) پهن تر شدن قوس الكتريكي، رسوب در سطح بيشتر و عمق كمتر به دليل هدايت الكتريكي دو گانه از مغزي الكترود و پوشش محتوي پودر آهن؛ و) كاهش مقدار پاشش و جرقه، به دليل محدود شدن اتصال كوتاه بين الكترود و سطح قطعة كار به دليل عبور جريان الكتريكي از درون پوشش؛ ز) صاف تر بودن سطح گرده جوش پديد آمده؛ ح) كاهش احتمال بروز بريدگي كنارة جوش؛ ط) بزرگ تر بودن حوضچه جوش نسبت به ساير الكترودها؛

به طور كلي مهم ترين نوع اين الكترودها، الكترودهاي قليايي به علاوه پودر آهن هستند كه اغلب در تركيب خود حدود 50 درصد پودر آهن دارند. وقتي الكترود ذوب مي شود، در حقيقت، علاوه بر مغزی الكترود، پودر آهن موجود در سرباره نيز وارد حوضچه شده و به حجم مذاب اضافه مي شود؛ از اين رو، پديدة افزايش بازدهي كه به آن اشاره شد اتفاق مي افتد.

يك مقايسه بين الكترودهاي قليايي و قليايي با پودر آهن، افزايش حدود 15 تا 30 درصد راندمان را نشان مي دهد.

الكترودهاي E11018, E9018, E8018, E7048, E7028, E7018 و غيره در استاندارد AWS از اين جمله اند. تركيب روتيل با مقدارزيادي پودر آهن نيز، كلاس الكترودهاي روتيلي پودر آهن دار را طبقه بندي مي كند كه داراي انعطاف پذيري بسيار بالايي به ويژه در زواياي تنگ و محدوديت مكان حركت          مي باشند.

 

مواد سازنده پوشش الکترود :

الف:سلولز : ترکیب شیمیایی غیر کامل از خمیر چوب که تولید کننده گاز COو H2 می باشد .

ب: اکسید تیتانیوم که نام دیگر آن روتایل است . (Tio2)

ج: اکسید آلومینیوم که نام دیگر آن آلومنیی است . (Al2o3)

د: اکسید آهن . ه: کربنات آهن – کربنات کلسیم – کربنات منیزیم . و: فلدسپات (که ترکیبی از آلومنینیم سیلسکات است ) .

ز: بعضی از سیلسکات ها که سرباره ساز هستند .

ح: بعضی از سیلسکات ها که نقش چسب را دارند مثل سیلیکات سدیم و سیلیکات پتاسیم . ط: فرو آلیاژ ها مثل فرومنگنز و فروسیلیس . ی: پود رآهن از 5 تا 50 درصد .

وظایف پوشش الکترود :

الف : محافظت از قوس و حوضچه مذاب از عناصر مضر هوا مانند ازت –  نیتروژن  - اکسیژن و......  

ب: پایدار کننده قوس می باشد .

ج: وظیفه افزون برخی عناصر آلیاژی را به حوضچه جوش بر عهده دارد .

د : به کمک ویسکوزیته ای که دارد شکل گردۀ جوش را منظم و قانونمند می کند .

ه: پوشش از سریع سرد شدن جوش جلوگیری کرده و رسیدن به خواص مکانیکی مطلوب را ممکن می سازد .

و : کاهش دهنده پاشش فلز جوش به اطراف بوده و عمل رسوب فلز را به حوضچه تسهیل می بخشد . ز: تشکیل سرباره داده و لذا واکنش های سرباره و فلز مذاب را خواهیم داشت که این امردر تصفیه ناخالصی ها از حوضچه مذاب کمک خواهد کرد .

س . کنترل طول قوس و ولتاژ ح: بر روی میزان نفوذ قوس تاثیر خواهد داشت .

ث . ایجاد ایمنی بیشتر برای جوشکار ان به دلیل کاهش تشعشعات ناشی از قوس و جرقه

ل . امکان انجام جوشکاری در وضعیت های مختلف سخت مانن سقفی و سربالا

همانطور که می توان انتظار داشت الکترودی ساخته نشده است که کلیه خواسته ها را در تمام شرایط پاسخگو باشد بنابر این انواع گوناگون الکترود تولید می شود که هر نوع آن مناسب برای درخواست های خاصی است .

عناصر مختلفی در پوشش الکترود بکار گرفته می شود که در هنگام ساخت الکترود پس از انتخاب مواد پوشش آنها را مخلوط کرده و با اضافه کردن مواد چسبنده (چسب شیشه) بصورت خمیر در می آورند .

سپس این خمیر را از طریق اکسترود (Extrude) بر روی میله فولادی بصورت یکنواخت پوشش می دهند و پس از خشک کردن در کوره پخته می شوند .

انتخاب نوع الکترود :

عوامل موثر در انتخاب الکترود عبارتند از :

الف:ترکیب شیمیایی فلز مورد جوشکاری:به عنوان مثال درفولادهای کربنی(بالاتراز3.5%) واستحکام کششی بیشتر از PSI 60000 یا به عبارتی (2 MM/Kg 42) الکترود باید از نوع کم هیدروژن ویاالکترود با پوشش پودرآهن وهیدروژن پایین انتخاب شود.

ب :کیفیت محل جوش:چنا نچه فا صله ریشه درز اتصال باز باشد باید از الکترود های مشخص و معینی که سرباره حجیم ایجاد می کنند استفاده کرد .

ج : وضعیت جوشکاری:در جوشکاری حالت قائم verticalوبالای سر یا سقفی overhead تعداد معدودی از الکترودها قابل استفاده هستند .

د :شرایط کاربری : بعنوان مثال در مواردیکه جوش باید دارای استحکام زیاد ویا استحکام ضربه ای بالا در درجات زیر صفر باشد . نوع الکترود مصرفی با مواردی که فقط ظاهر تمیز و صاف مورد انتظار است متفاوت خواهد بود .

ه : میزان نفوذ جوش یا عمق نفوذ

و : هزینه جوش :

هزینه عمل جوش در انواع الکترود ها بر دو مبنا بر آورد و مقایسه می شود . یکی از نظر میزان بازدهی و نرخ رسوب و دیگری از دیدگاه قیمت الکترود .الکترودهای پودر آهن دار دارای نرخ رسوب بالا و بطور کلی هزینه عمل کمتری نسبت به الکترود های دیگر هستند هر چند که ممکن است کمی گرانتر باشند .

ز : مهارت جوشکاری : کار کردن با بعضی الکترودها راحت تر و نیاز به مهارت کمتری دارد و حتی سرعت عملیات جوشکاری بیشتر است .

علاوه بر انتخاب نوع الکترود . اندازه الکترود از نظر اقتصادی وعملیات جوشکاری نیز حائز اهمیت و قابل توجه است که بر حسب طراحی اتصال ضخامت لایه جوش وضعیت جوشکاری حرارت داده شده مجاز (شدت جریان ) و مهارت جوشکار تعیین میشود .

قاعده کلی آن است که هرگز نباید از الکترودی که اندازه آن از ضخامت کاربیشتر است استفاده کرد . جوشکار الکترود بزرگتر رابه علت اینکه می تواند جوش را با سرعت بیشتری با تعداد تعویض کمتری انجام دهد ترجیح می دهد و سعی می کند حتی الامکان بزگترین اندازه الکترود مجاز را استفاده کرند که این امر مستلزم مهارت جوشکار در تشخیص صحیح اندازه می باشد .

الکترود کلفت برای جوشکاری در وضعیت عمودی یا قائم و بالاسریا سقفی مناسب نیست چون کنترل حوضچه جوش حجیم درآن شرایط مشکل است.الکترود (5/4 میلیمتر) تقریبا بزرگترین الکترود قابل استفاده در این وضعیت ها است .

در مورد جوشکاری ورق های ضخیم با لبه های آماده سازی شده v یا جناقی و k باید اولین " پاس " جوش از الکترود نازک و برای ردیف های بعدی به ترتیب از الکترود های کلفت تر استفاده کرد .

انواع الکترود در جوشکاری

عوامل فساد الکترود:

الف : عدم هم محوری پوشش و هسته یکی از عوامل فساد است .

ب :رطوبت بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم ، در حین حمل و نقل یا ا نبارداری رطوبت جذب پوشش می شود در هر حالت چنین الکترودی فاسد تلقی می شود .

چرا که وقتی الکترود با پوشش مرطوب را استفاده می کنیم رطوبت بخار شده این بخار باعث افزایش تر شح یا پاشیدگی شده و ضمنا رطوبت ایجاد شده باعث متخلخل شدن جوش (( porosity )) گشته و از اینها بدتر تجزیه بخار آب است که تردی هیدروزن ودر نتیجه ترکید گی سر و قطعه را در پی خواهد داشت .

میزان رطوبت و قدرت جذب رطوبت در الکترود ها متفاوت است . الکترودها ی سلولزی یا روتیلی فدرت جذب کمی دارند و اکثرا در فرایند ساخت اندکی رطوبت می گیرند .

الکترودهایی داریم که قدرت جذب رطوبت بالایی دارند مثل الکترودهای قلیایی :

بسته بندی این الکترودها کاملا آب بندی شده و ایزوله است بعضی از الکترودها را بعد از باز شدن جعبه بایستی در گرم کن یا oven قرار داده و آنها را همواره خشک نگه داشت .           بطور کلی الکترودهایی که دو رقم اول بعد ازE آن بزرگتر باشد از نظر جذب رطوبت بسیار حساس هستند . اگر الکترود مرطوب تا حد معین و مشخصی رطوب زیاد طولانی باشد ممکن است هسته زنگ زده باشد و یا در پوشش هایی که پودر آهن دارند . پودر آهن موجود اکسد شده و در حین جوشکاری تنظیم آ نالیز شیمیایی را به هم می زند گاهی اوقات در حین پروسه خشک کردن ، ترکیب پوشش تغییرات بنیادی میکند . ((مثلا اگر الکترود سلولزی تا 400 درجه گرم شود ممکن است سلولز بسوزد واز بین برود ))

الکترود مرطوب را چگونه تشخیص میدهند :

1 : به روش سنتی :

a - از روی صدای برخورد الکترود با قطعه فلزی سالم ( صدای خفه میدهد )       

b -با گرفتن الکترود به سنگ و از روی گرد و خاک حاصله نم دار بودن الکترود بررسی میشود.

2 :به روش آ زمایشی : اندازه گیری میزان رطوبت با روشهای شیمیایی

3 : تغییر رنگ : تغییر رنگ پوشش الکترود یا طبله زدن پوشش ( در صورت بالا بودن رطوبت )

ج : عامل دیگر چربی و روغن است که الکترودها را فاسد می کند.

در مورد الکترودهای چرب گرفتاری های مرطوب را نیز داریم مثل پا شش (SPLASH) و تخلخل ( POROSITY)

د: شکسته شدن پوشش الکترود : این پدیده گاهی اوقات در پروسه ساخت صورت می گیرد اما در مواردی در ضمن حمل و نقل و استفاده و نگهداری این حالت روی میدهد .

الکترودی که پوشش آن شکسته شده ولی نریخته باشد در حین جوشکاری پوشش کنده شده و روی حوضچه می افتد و آن قسمتی که پوشش ندارد پر از حفرات و آخال اکسید ی خواهد شد .

و: نیم سوز بودن پوشش الکترود : اگر الکترود به کار به چسبد و جدا نشود گداخته شده و حرکت های چپ و راست جوشکار برای کندن الکترود پوشش را خراب نموده و گداخته شدن پوشش باعث نیم سوز شدن آن می شود .

شناسايی الکترود بر اساس کد بندی :

انجمن جوشکاری امریکا ((AWS)) برای الکترودهای نورد شده پوشش دار مورد مصرف در جوشکاری قوس الکتریکی دستی کد بندی به صورت ذیل ارائه کرده است : XXXX(X)E E

  الکترود جوشکاری قوس الکتریکی دستی دو رقم اول با سه رقم اول بعد از علامت E ((اکر چهار عدد بود دو رقم اول و اگر پنج عدد بود سه رقم اول ) استحکام کشتی فلز جوش بر اساس و واحد PSI که بر هزار تقسیم شده را نشان میدهد

. مثال: E60XX یعنی نمونه ای که از محل جوشکاری خارج شده و به ماشین وصل شده است حداقل 60000 پوند بر اینچ مربع استحکام کششی دارد معمولا اعداد ذیل را دارند : 45-60-70-80-90-100-120 اگر پنج حرفی بود X چهارم و اگر چهار حرفی بود X سوم نشان دهند موقعییت جوشکاری است

1- همه موقعیت ها (وضعیتها یا حالات)

2- FLAT (تخت ) و افقی

3- فقط FLAT (تخت )

4- عمودی آخرین X نشان دهند پوشش و نوع جریان برق و نوع قوس است و می تواند اعداد از صفر تا هشت را به خود اختصاص دهد .

رقم چهارم عدد( 0  ) روپوش سلولزی – قوس نفوذی  - جریانDC.RP

عدد( 1) روپوش سلولزی – قوس نفوذی  - جریان AC -  DC.RP

عدد(2)  روپوش روتیلی – قوس متوسط -  جریان AC-    DC.SP

عدد(3) روپوش رو تیلی - قوس نرم  -  جریان   AC-   DC  

عدد(4) روپوش رو تیلی  (پودر آهن ) -  قوس نرم  - جریان   AC-   DC 

عدد(5) روپوش قلیایی ( کم هیدروژن) – قوس متوسط  - جریان   DC.RP  

عدد(6) روپوش قلیایی  ( کم هیدروژن) – قوس متوسط -  جریان  AC- DC.RP

  عدد(7) روپوش اسیدی یا اکسیدی – قوس نرم –  جریان AC- DC

عدد(8) روپوش قلیایی ( کم هیدروژن – پودر آهن)-  جریان AC- DC.RP

 انواع الکترود در جوشکاری

بعد از این چهار یا پنج رقم ممکن است یک خط تیره ثبت شده و بعد از آن حرف انگلیسی با یک اندیس نوشته شود مثل A1یا B1 و B2 و L وB2 و....که ترکیب شیمیایی الکترود های کم آلیاز را نشان می دهند و برای دستیابی به اطلاعات مربوط به آنها بایستی به جداول مربوطه مراجعه نمود .

A1: کربن – مولیبدن %Mo=0.4-0.65 B1: کروم – مولیبدن %Mo=0.4-0-65 %Cr=0.4-0.65 B2: کروم – مولیبدن %Mo=0.4-0.65 %Cr=1-1.5

مثال: E60/3 این کد نشان می دهد که الف: حداقل استحکام کششی جوش حاصله 60000 پوند براینج مربع است .

ب: از این الکترود ها برای جوشکاری در همه موقعیت ها یعنی تخت و افقی و عمودی و بالای سری می توان استفاده کرد .

ج: پوشش این الکترود پر تیتانیوم و پتاسیم است . ه : در صورت استفاده از جریان مستقیم یا یکنواخت ،هر قطب مستقیم و معکوس یعنی DC.SP و DC.RP   را  می توان بکار برد.

مثال : E7018 این کد نشان میدهد که : الف: حداقل استحکام کششی جوش حاصله 70000 پوندبراینج مربع است .

ب: از این الکترود ها برای جوشکاری در همه موقعیت ها یعنی – تخت – افقی – عمودی – سر بالائی می توان استفاده کرد .

ج: پوشش این الکترود حاوی پودر آهن بوده و کم هیدروزن است .

د: هم با جریان متناوب قابل استفاده است و هم با جریان مستقیم . انتقال فلز مذاب از الکترود به طرف حوضچه : انتقال فلز مذاب از الکترود مصرفی به طرف حوضچه جوش اثر مهمی بر روی استفاده فرآیند جوشکاری و قابلیت آنها برای اتصال در وضعیت های مختلف دارد .

نحوه انتقال قطرات مذاب ممکن است بر روی میزان عمق نفوذ پایداری حوضچه جوش و مقدار ترشح و جرقه نیز تاثیر داشته باشد .

انواع مکانیزم های انتقال فلز از الکترود به حوضچه جوشی در شکل زیر نشان داده می شود .

انتقال ثقلی يا کروی : Globular Transfer – Gravitation Transfer در این مکانیزم قطر قطرات ذوب شده از الکترود مساوی یا بزرگتر از قطر الکترود است .

جوشکاری با الکترود از نوع کم هیدروژن جوشکاری قوس با گاز Co2 با جریان بالا و جوشکاری MIG با جریان پایین این نوع انتقال فلز را دارا می باشد . در این مکانیزه جرقه یا ترشح براحتی بوقوع می پیوندد.

انتقال مدار بسته يا پلی : Short Circuit Transfer در این مکانیزم قطرات ذوب شده در انتهای الکترود با حوضچه جوش به صورت پلی قرار می گیرند . جوشکاری قوس با گاز محافظ با جریان پایین این نوع مکانیزم انتقال را دارا می باشد .

این نوع جوشکاری برای جوشکاری ورقهای نازک با عمق نفوذ کم و در جاهایی که جوشکاری یکطرفه بوده و بستر جوش با کیفیت مناسب در جهت دیگر مد نظر می باشد مناسب است .

انتقال اسپري يا انتقال ريزش شديد :Spray transfer در اين مكانيزم قطرات با قطر كوچكتر از قطر الكترود از ميان ستون قوس به سمت حوضچه پرتاب مي شوند .

جوشكاري MIG با جريان نسبتا بالا و جوشكاري با الكترود ا زنوع اكسيد تيتانيم بالا اين نوع انتقال را دارا مي باشد . قوس در اين حالت معمولا پايدار بوده و جرقه كمي توليد مي كند .

نيروهايي كه در انتقال فلز از الكترود به حوضچه جوش نقش دارند عبارتند از :

الف : كشش سطحي

ب : شتاب ثقل (وزن )

ج : نيروي الكترومغناطيس

د : هيدرو ديناميك در اثر جريان و جنبش گازها معمولا نوع انتقال به تركيب الكترود و فلاكس ، قطر الكترود ،قطب الكتريكي ،گاز محافظ و عوامل ديگر بستگي دارد.

براي ثبت و مشاهده و نحوه انتقال فلز از الكترود به حوضچه جوش از دوربين هاي فيلمبرداري با سرعت بالا (10000 فيلم در ثانيه ) استفاده مي شود .

 

 

  نقاط نگهداری:                                                                                                                         باید بنا نهادن نقاط تست یا نقاط نگهداری جایی که آزمون باید قبل از تکمیل هر گونه مراحل بعدی ساخت انجام شود، در نظر گرفته شود. این موضوع در پروژه های بزرگ ساخت یا تولیدات جوشکاری انبوه،بیشترین اهمیت را دارد.   

مزایای جوشکاری با الکترود روﭘوش دار:

تجهیزات نسبتاً ساده ، ارزان و قابل حمل گاز محافظ (دود) که از سوختن مواد روﭘوش الکترود حاصل می شود نسبت به فرایند هایی که با گاز محافظ جداگانه محافظت می شوند ، به وزش باد ، حساسیت کمتری دارد.

کاربرد گسترده ای دارد ( خال جوش زنی ، جوشهای منقطع، جوشهای پیوسته).

در نواحی با دسترسی محدود نیز قابل استفاده است.

برای جوشکاری بیشتر فلزات و آلیاژها مناسب است. قادر به تولید جوشهای با کیفیت بالا می باشد.  

ب. معایب جوشکاری با الکترود روﭘوش دار:

نرخ رسوب در مقایسه با جوشکاری قوسی با سیم جوش قرقره ای(GMAW) و یا جوشکاری قوسی با سیم جوش توپودری ،کم است.

بخاطر نیاز به تعویض الکترود ( قطع قوس ، دور ریز ته الکترود ، قرار دادن الکترود جدید در انبر) پیوستگی جوشکاری مقدور نمی باشد.

جوش با لایه ای از سرباره پوشیده شده که بایستی بعد از تمام کردن هر پاس ، سرباره از روی جوش پاک شود.  

جدول قطر،  نوع الکترود ، شدت جریان و ولتاژ مناسب برای الکترود E6013

 

 

قطر،  نوع الکترود ، شدت جریان و ولتاژ مناسب

برای الکترود E6013

ولتاژ (V)

شدت جریان (A)

قطر الکترود (mm)

قطر الکترود (in)

17-21

25-60

2

5.64

17-21

45-90

2.2

3.32

18-22

80-120

3.25

1.8

18-22

105-180

4

5.32

20-24

150-230

5

3.16

21-25

210-300

5.5

7.32

22-26

250-350

6

1.4

22-27

320-430

8

5.16

http://weldlearn.ir/

نویسنده: مجتبی کولانی

جهت دانلود  انواع جزوات و مقالات در همین زمینه (اینجا) کلیک نمایید

جهت دانلود انواع پاورپوینت، wps، pqr، نرم افزارها و ... رایگان، لطفا در اینجا کلیک نمایید.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

پوسترهای ایمنی (تصاویر تصادفی)

26.png

دست سازه های فنی (پوسترهای تصادفی)

wk 3.jpg

آمار بازدید از سایت

امروز247
دیروز184
این هفته431
این ماه969
مجموع167372

آی پی دستگاه شما 34.236.134.129
Unknown ? Unknown Tue 05 Mar 2024 15:04