.
سه شنبه 15 اسفند 1402.
امروز
Mar 05 2024.
برابر است با

جوشکار ایرانی

جوشکاری مقاوتی + فیلم

فیلم فوق به سفارش سایت آموزش جوشکاری (weldlearn.ir) ساخته شده است.

بدون شک، جوشکاری مقاومتی‌ یکی از قدیمی‌ترین روش‌های جوشکاری الکتریکی است که امروزه در صنعت از آن استفاده می‌شود.

این نوع جوشکاری، ترکیبی از گرما، فشار و زمان است. ‌مقاومت ماده در مقابل عبور جریان موجب ایجاد گرمای موضعی در ماده شده و در نهایت باعث جوشکاری می‌شود. زمانی که جریان ایجاد می‌شود، فشار نیز به وسیله نگاه دارنده الکترود و نوک الکترود به قطعات وارد شده و قطعات را برای جوشکاری روی یکدیگر نگاه می‌دارد.

‌در این روش فلز کاملاً ذوب نمی‌شود، بلکه به حالت خمیری در می آید. همین علت باعث شده که این فرایند را در دسته جوشهای غیر ذوبی قرار دهند.

گرمای لازم از طریق عبور جریان برق از قطعات به‌دست می‌آید. جوشکاری مقاومتی مزایای گوناگونی دارد:‌ ‌عملیات به سرعت صورت پذیرفته، پیچیدگی فلز ناچیز بوده، مراحل عمل به سادگی قابل کنترل بوده و جوش یکنواخت است. این طریقه جوشکاری به خصوص برای انجام عملیات خودکار بسیار مناسب است. مدت زمان عبور جریان به عواملی مانند نوع و ضخامت قطعه، میزان جریان عبوری و شکل سطح مقطع الکترودی بستگی دارد که با قطعه کار تماس می‌یابد. ‌

جوش مقاومتی

 

اصول اساسی جوشکاری مقاومتی

وقتی جریان الکتریکی از میان دو قطعه فلزی که به هم چسبیده اند عبور می کند ، مقاومت زیاد موضعی موجب تولید گرمای فوق العاده زیادی می شود. اگر جریان کافی به کار رود ، فلزات مورد استفاده ابتدا در حالت خمیری قرار گرفته و سپس ذوب می شوند. هنگامی که دو فلز در حالت خمیری یا مذاب قرار داشته باشند ، به یکدیگر فشار داده شوند ، دو قطعه درهم آمیخته شده و به صورت یک قطعه واحد در خواهند آمد. با توجه به اینکه دو قطعه مزبور نمی توانند در تماس کامل با یکدیگر قرار گیرند ، قسمت هایی از دو فلز که سطوح تماس را تشکیل می دهند مقاومت زیادی از خود نشان داده و به همین لحاظ ابتدا این سطوح گرم شده و به بالاترین دمای ممکن دست می یابند. در زمانی که قطعات کار در حالت خمیری قرار دارند ، به یکدیگر فشرده شده و همچنین تا کمی پس از قطع جریان و خنک شدن در همان وضع باقی بمانند ، جوش خوبی عاید شده و با توجه به سرعت انجام این عمل ، بسیاری از خواص فیزیکی آنها دست نخورده باقی خواهند ماند. اگر محل اتصال کاملا ً پاکیزه باشد خواص فیزیکی جوش حاصل به خوبی هر روش دیگر جوشکاری خواهد بود.

دستگاهی که برای انجام جوشکاری مقاومتی بکار می رود در واقع یک ترانسفورماتور یا مبدل الکتریکی است که جریان متناوب کار می کند. برای اینکه این دستگاه بتواند عملیات جوشکاری را به خوبی انجام دهد، باید قادر باشد در یک ولتاژنسبتاً کم ، جریان فوق العاده زیادی را عرضه نماید. در این صورت معلوم است که تعداد حلقه های سیم پیچی اولیه این ترانسفورماتور باید به مراتب بیشتر از تعداد حلقه های ثانویه آن باشد. گاهی اوقات ثانویه این ترانسفورماتور ها تنها از یک حلقه تشکیل می شود. در بعضی از دستگاههای نقطه جوش شبیه نوع " هفت تیری " سیم ثانویه بلند است و از دو یا سه حلقه تشکیل می گردد.

عملیات اساسی جوشکاری مقاومتی

کاربرد صحیح جوشکاری مقاومتی به عمل کرد مناسب و کنترل متغیر های زیر بستگی دارد :

1 ـ جریان

2 ـ فشار

3 ـ زمان

4 ـ سطح تماس الکترود

کلیه جوشکاری های مقاومتی به جریان کافی برای گرم کردن فلزات مورد نظر و همچنین رساندن آنها به حد خمیری شان ، نیاز دارند. جریان جوشکاری مورد نظر را می توان با استفاده از قسمت کنترل جریان که بر روی دستگاه پیش بینی شده است ، تنظیم نمود. در تهیه یک جوش مقاومتی به دو سری فشار نیاز داریم. فشار جوش و فشار چکشی. فشار جوش ، فشاری است که الکترودها در حین عبور جریان از منطقه مورد نظر بر قطعات کار وارد می کنند و آنها را در همان حال نگه می دارند. معمولا ً به محض اینکه قطعات کار به حالت خمیری خود برسند ، جریان جوشکاری قطع شده و در زیر فشار چکشی الکترودها ، قطعات مورد نظر به هم فشار داده می شوند. معمولا ً اعمال این فشار تا زمان کوتاهی که در واقع زمان گرفتن (جامد شدن ) جوش باشد ادامه خواهد داشت. پس از تکمیل جوش ، فشار مزبور از روی الکترودها برداشته شده و قطعه حاضر شده را خارج می کنند. در خلال هر سیکل جوشکاری  چه برای کار با ماشین های خودکار و چه برای جوشکاری با دستگاههای دستی ، چهار فاصله زمانی را باید مد نظر داشت که عبارتند از :

1 ـ زمان جوشکار

2 ـ زمان فشرده شدن قطعات به یکدیگر

3 ـ زمان نگه داری قطعات

4 ـ زمان خاموشی

زمان جوشکاری به فاصله زمانی اطلاق می شود که جریان برق در مدار جاری باشد. زمان فشرده شدن قطعات به یکدیگر فاصله زمانی است که در اثر فشار الکترودها قطعات به یکدیگر چسبیده اند. فاصله زمانی که در طی آن جوش در حال خنک شدن است ، زمان نگه داری نامیده می شود. پس از این مرحله ، فاصله زمانی بین آزاد شدن الکترودها پس از خنک شدن جوش و آغاز سیکل بعدی ، زمان خاموشی دستگاه نامیده می شود .

اندازه جوش به وسیله مساحت در تماس نوک الکترودها کنترل می شود. این مساحت را می توان متناسب با نیازهای هر کار و با استفاده از زوج الکترودهای گوناگون به دلخواه تغییر داد. جوش ها به سرعت انجام شده و جوش حاصله بسیار تمیز و محکم می باشد. الکترودها باید از فلزی که در مقابل سایش مقاوم بوده و از هدایت الکتریکی زیادی برخوردار باشند انتخاب گردند. یکی از فلزاتی که هر دو خواص را دارا است بریلیوم می باشد. در اینجا نیز جوشکار باید از لوازم ایمنی مناسب مانند عینک ، دستکش و روپوش استفاده نماید تا در مقابل جرقه هایی که به اطراف پاشیده می شوند در امان بماند. برخی از دستگاههای خودکار دارای حفاظی می باشند که منطقه جوش را در بر گرفته و پنجره ای در آن تعبیه شده که جوشکار را قادر به مشاهد محل جوش می نماید.

دستگاههای خودکار را معمولا ً تکنیسین ها و مهندسین مجربی که در کارخانه سازنده دوره لازم را گذرانده اند تنظیم می نمایند.

در دستگاههای دستی یا غیر خودکار برای کنترل متغیرهای موجود تا حدود زیادی از وجود کارگر استفاده می کنند. در اینجا سطح تماس نوک الکترود از اهمیت زیادی برخوردار بوده و اندازه الکترودها ، جریان ، زمان و فشار توصیه شده برای ضخامت های مختلف و همچنین انواع گوناگون فلزات را کارخانه سازنده در اختیار می گذارند.

مسائل ویژه ای از قبیل اتصال دو فلز با ضخامت های مختلف به هم یا اتصال یک ورق فولادی به یک میل گرد و غیره به استعداد و مهارت و قوه ابتکار کارگر بستگی دارند.

جهت دسترسی به سایر مقالات در همین زمینه (اینجا) کلیک نمایید

جهت دانلود انواع پاورپوینت، wps، pqr، نرم افزارها و ... رایگان، لطفا در اینجا کلیک نمایید.

انواع روش‌های‌ جوشکاری مقاومتی

در صنعت دستگاه‌های متعددی وجود دارد که همگی بر پایه اصول ذکر شده عمل می‌کنند. رایجترین روش‌ها در مورد استفاده در صنعت شامل موارد زیر است.

 • نقطه جوش
 • جوشکاری مقاومتی از نوع سر به سر فشاری
 • نقطه جوش هفت تیری
 • نقطه جوش لحظه‌ای
 • جوشکاری مقاومتی از نوع سر به سر لحظه‌ای
 • درز جوش
 • نقطه جوش برجسته
 • نقطه جوش خازنی
 • جوش مقاومتی از نوع پینی
 • جوش مقاومتی بکمک ورقه نازک فلزی
 • جوش مقاومتی با افت فلزی
 • جوش مقاومتی تصادمی یا ضربه‌ای
 • جوش مقاومتی با فرکانس بالا

‌جوش مقاومتی نقطه‌ای ‌

جوشکاری نقطه‌‌ای، یکی از انواع جوشکاری مقاومتی است که از آن به منظور جوشکاری ورق‌‌ها استفاده می‌‌شود. به طور متوسط، ضخامت ورق‌‌هایی که با این روش جوشکاری می‌‌شوند، بین ۰/۵ تا ۳ میلی‌‌متر است. در این نوع جوشکاری از دو الکترود مسی مشابه برای متمرکز کردن جریان بر روی قطعه کار و همچنین وارد کردن فشار روی قطعه کار استفاده می‌‌شود. نتیجه کار، خال‌‌جوشی است که به سرعت تا نقطه ذوب آن گرم می‌‌شود و با قطع جریان در آن نقطه، دو قطعه کار به هم متصل می‌‌شوند. مقدار گرمای تولیدی به میزان و مدت زمان انتقال جریان بستگی دارد. شدت جریان و مدت زمان عبور جریان توسط عواملی نظیر جنس و ضخامت قطعه کار و همچنین نوع الکترودها، انتخاب می‌‌شود. اگر جریان برای مدت زیادی از قطعه کار عبور داده شود، موجب خراب شدن جوش شده و قطعه کار ذوب می‌‌شود. حتی ممکن است سوراخی در نقطه موردنظر ایجاد شود.

جوشکاری نقطه‌‌ای را به راحتی می‌‌توان برای انواع اجناسی که از ورق ساخته می‌‌شوند، مانند سطل‌‌های آهنی به کار برد. آلیاژهای آلومینیم را نیز می‌‌توان با این روش جوش داد، اما هرچه قابلیت رسانایی الکتریکی و گرمایی بیشتر باشد، برای جوشکاری آنها شدت جریان را باید تا ۳ برابر افزایش داد. این کار مستلزم برخورداری از دستگاه‌‌های جوشکاری بزرگ‌‌تر، قوی‌‌تر و گرانتری است.

کاربرد جوشکاری نقطه‌ای

متداول‌‌ترین کاربرد جوشکاری مقاومتی در صنعت خودرو است که در همه جا به منظور جوشکاری ورق‌‌های بدنه خودرو به کار می‌‌رود. همچنین، دستگاه‌‌های مقاومتی را می‌‌توان کاملاً اتوماتیک کرد. امروزه ربات‌‌های جوشکار زیادی را می‌‌توان در خطوط مونتاژ مشاهده کرد. از دیگر کاربردهای جوشکاری مقاومتی، کلینیک‌‌های دندانپزشکی است که در آنجا، تجهیزات کوچک جوشکاری مقاومتی برای چسباندن چسب‌‌های فلزی به کار می‌‌روند.

عیوب جوش مقاومتی نقطه‌ای‌

چسبیده بودن نقطه جوش Stick‌

اگر در هنگام جدا کردن دو قطعه جوش داده شده، سوراخ هسته جوش‌ دیده نشود، یعنی عدم وجود هسته جوش به علت چسبیده بودن ورق‌ها به یکدیگر است و با علامت S مشخص می‌شود.

کم بودن قطر هسته جوش Impair diameter‌

قطر هسته جوش از ۴ میلیمتر  یا ۶ میلیمتر و یا از حدی که در استاندارد یا Survery plan مشخص شده کمتر بوده و با IM مشخص می‌شود.

فراموشی نقطه جوش Missing 

نقطه جوش‌ها باید مطابق با آنچه در تصویر پروسه تولید نشان داده شده‌ اعمال شده باشند، که در این مورد نقطه جوش در مقایسه با آنچه در تصویر پروسه تولید نشان داده شده است جوش نخورده است و با M ‌نشان داده می‌شود.

لبه خوردن نقطه جوش Edge of sheet metal ‌

نقطه جوش باید در مرکز سطح ورق اعمال شود. که در این عیب جوش به اندازه کمتر از یک سوم از لبه ورق بیرون زده است و باعث دفرمه شدن لبه ورق شده است و علامت اختصاری آن ES  است.

تقاطع Edge of sheet metal – secant

در این عیب نقطه جوش به اندازه یک سوم یا بیشتر از یک سوم از لبه ورق بیرون زده است، به صورتی که نقطه جوش نسبت به لبه ورق متقاطع است این را هم با CS نشان می دهند.

موقعیت نامناسب Bad position

نقطه جوش نسبت به تصویر مرجع در موقعیت نامناسب قرار گرفته‌ به این صورت که فاصله نقطه جوش از یکدیگر کمتر و یا بیشتر از آنچه در پروسه مشخص شده است. علامت اختصاری آنBP  است.

سوختگی یا سوراخ بودن Burnt or pierced 

در این عیب در مرکز نقطه جوش سوراخ وجود دارد. علامت آن B و از انواع عیوب ظاهری است.

دفرمگی Deformed‌

بعداز جوشکاری، محل جوش حالت فرورفتگی به شکل منحنی دارد که درصورت وجود دفرمگی محل جوش کج و به شکل منحنی نخواهد بود. آن را با علامت D مشخص می‌کنند.

برآمدگی، فلش، پلیسه Dip under finish – pointer‌

ممکن است جوش بر اثر پاشش نقطه جوش، برآمدگی داشته باشد و یا جوش از داخل ورق‌ها بیرون زده باشد. این عیب را هم با p‌ نشان میدهند.

فرورفتگی شدید Too deep – indentation‌

نقطه جوش از لحاظ شکل ظاهری باید با معیارها و تعاریف انطباق داشته باشد یعنی ظاهر استاندارد، ظاهر دقیق و ظاهر کامل داشته باشد که در این عیب جوش یا فرورفتگی خیلی زیادی دارد و یا شکل فرورفتگی بیضی است و با I ‌نشان داده می‌شود.

‌ایراد استحکامی Strength ‌

چسبیده بودن نقطه جوش، کم بودن قطر هسته جوش و فراموشی نقطه جوش دارای این ایراد هستند.

ایراد شکل ظاهری Aspect 

دفرمگی، سوختگی و یا سوراخ شدن، برآمدگی، فلش، پلیسه، فرورفتگی شدید این ایراد را دارند.

ایراد موقعیت نامناسب Bad position ‌

تقاطع، لبه خوردن نقطه جوش، موقعیت بد یا مناسب، فراموشی نقطه جوش دارای این ایراد هستند.

جوش نقطه ای

جوش مقاومتی غلطکی

فرآیند جوشکاری مقاومتی غلطکی شبیه نقطه جوش است با این تفاوت که در این روش به جای الکترود نقطه‌ای از غلتک استفاده می‌شود. بدین ترتیب غلتک‌ها عمل جوشکاری را خیلی سریعتر انجام می‌دهند. جریان برق با حرکت غلتک‌ها مرتباً قطع و وصل می‌شود‌. سرعت غلتک‌ها و زمان چرخه طوری تنظیم شده که جوش‌های نقطه‌ای روی هم ایجاد شوند. این روش جوشکاری در جوش لب به لب و ورق‌ها بکار می‌ رود.

جوش مقاومتی از پیش طراحی شده

در این روش جوشکاری، دو قطعه روی هم قرار داده می‌شوند که یکی از آنها دارای برجستگی است. در این فرآیند، خود قطعه کار مثل الکترود عمل می‌کند و در اثر گرمای ایجاد شده در محل اتصال به دلیل عبور جریان برق از آن منطقه، برجستگی ذوب شده و با فشردن دو قطعه به هم اتصال رخ می‌دهد.

فرآیند جوشکاری مقاومتی‌ نواری

روشی مناسب برای ساخت محفظه‌های تحت فشار و اتصالاتی است که تحت تنش شدید قرار دارند. علی رغم وجود مشکلات معمول در جوشکاری ورق‌های آلومینیوم برای ساخت محفظه‌های تحت فشار، می‌توان با کنترل پارامترهای موثر، محصولاتی با خواص مکانیکی مناسب و با حداقل عیوب در محدوده ناحیه جوش بدست آورد‌.

فرآیند جوشکاری نواری، تحت تاثیر پارامترهای جوشکاری‌ شامل میزان جریان جوش، شیب افزایش جریان جوش، اندازه نیروی ثابت جوش، نیروی فورج و تغییر در سرعت و زمان جوشکاریاست. ‌

 

فیلم زیر را مشاهده بفرمایید

‌اصول جوشکاری مقاومتی

زمانی که جریان از طریق نوک الکترودها از قطعه کار عبور می‌‌کند، عمل جوشکاری مقاومتی انجام شده و باعث می‌‌شود که دو قطعه کاری که برای جوشکاری روی هم قرار گرفته‌‌اند، به هم متصل شوند. مقاومتی که قطعه در برابر عبور جریان از خود نشان می‌‌دهد، باعث به وجود آمدن گرمای موضعی در قطعه شده و به اتصال آنها می‌‌انجامد.

زمانی که سطح مشترک الکترودها با قطعه کار، به دلیل مقاومت در برابر عبور جریان گرم می‌‌شود، قطعه کار جوش داده می‌‌شود. در تمام موارد در صورت عدم عبور جریان الکتریسیته، عمل جوشکاری انجام نمی‌‌شود. بر اثر نیروی حاصل از فشاری که الکترودها به قطعه کار وارد می‌‌آورند، قطعه کارها بر روی هم نگاه داشته می‌‌شوند.

تولید گرما

اگر توان و گرما را با یکدیگر هم‌‌ارز بگیریم، می‌‌توان با استفاده از قانون اهم، میزان گرمای تولیدی را محاسبه کرد. زمانی که جریان از یک هادی الکتریسیته می‌‌گذرد، مقاومتی که رسانا در برابر عبور جریان ایجاد می‌‌کند، موجب تولید گرما می‌‌شود.

عملیات اساسی جوشکاری مقاومتی

کاربرد صحیح جوشکاری مقاومتی به عمل کرد مناسب و کنترل متغیر های زیر بستگی دارد.

 • جریان
 • فشار
 • زمان
 • سطح تماس الکترود

تمامی جوشکاری‌های مقاومتی به جریان کافی برای گرم کردن فلزات مورد نظر و همچنین رساندن آنها به حد خمیری شان‌، نیاز دارند. جریان جوشکاری مورد نظر را می‌توان با استفاده از قسمت کنترل جریان که بر روی دستگاه پیش بینی شده‌، تنظیم نمود. در تهیه یک جوش مقاومتی به دو سری فشار فشار جوش و فشار چکشی نیاز است.‌

فشار جوش‌، فشاری است که الکترودها در حین عبور جریان از منطقه مورد نظر بر قطعات کار وارد می‌کنند و آنها را در همان حال نگه می‌دارند. معمولاً به محض اینکه قطعات کار به حالت خمیری خود برسند‌، جریان جوشکاری قطع شده و در زیر فشار چکشی الکترودها‌، قطعات مورد نظر به هم فشار داده می‌شوند. معمولاً اعمال این فشار تا زمان کوتاهی که در واقع زمان گرفتن (جامد شدن‌) جوش باشد ادامه خواهد داشت. پس از تکمیل جوش‌، فشار مزبور از روی الکترودها برداشته شده و قطعه حاضر شده را خارج می‌کنند.

مزایای جوشکاری مقاومتی

 • سرعت بالای جوشکاری
 • بخارات کم
 • مقرون به صرفه بودن
 • اتوماسیون آسان
 • ‌ اعوجاج کم
 • بدون نیاز به مواد پر کننده
 • کاستی های جوشکاری مقاومتی
 • هزینه بالای تجهیزات
 • استحکام پایین جوش‌های غیر پیوسته
 • ضخامت ورق‌های جوشکاری شده کم است. حداکثر ضخامت ۶ میلیمتر است.

مهمترین پارامترهای تاثیر گذار در جوشکاری مقاومتی

 • زمان لازم جهت انجام عملیات جوشکاری
 • شدت جریان لازم برای جوشکاری
 • نیروی اعمالی برای فشردن دو قطعه کار
 • مقاومت الکتریکی سطوح تماس
 • خواص فیزیکی قطعات هندسه
 • شکل هندسی الکترودها

زمان لازم برای انجام عملیات جوشکاری معمولاً کمتر از یک ثانیه است و کوچکترین تغییر در مقدار آن می‌تواند ساختار جوش را تغییر دهد. همچنین مقدار انرژی حرارتی تولید ‌شده با توان دوم مقدار جریان ارتباط دارد. بنابراین مقدار آن از عوامل مهم تاثیر گذار بر روی جوش است. 

weldlearn.ir

جهت دسترسی به سایر مقالات در همین زمینه (اینجا) کلیک نمایید

جهت دانلود انواع پاورپوینت، wps، pqr، نرم افزارها و ... رایگان، لطفا در اینجا کلیک نمایید.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

پوسترهای ایمنی (تصاویر تصادفی)

10.png

دست سازه های فنی (پوسترهای تصادفی)

wk 10.jpg

آمار بازدید از سایت

امروز230
دیروز184
این هفته414
این ماه952
مجموع167355

آی پی دستگاه شما 34.236.134.129
Unknown ? Unknown Tue 05 Mar 2024 14:02